Zasady naboru
na rok szkolny 2024/2025
W bieżącym roku rekrutacja do przedszkoli będzie wspomagana elektronicznie. Taki sposób zapewnia obiektywny i całkowicie bezpieczny nabór na wszystkich etapach.
Bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę zapewniają przedszkola przez 5 godzin. Pozostałe godziny są odpłatne dla rodziców – na zasadach określonych w stosownym zarządzeniu Wójta Gminy Dębica.
System elektroniczny daje możliwość pełnego wykorzystania miejsc w miejskich przedszkolach – w przypadku liczby chętnych przekraczających dopuszczalną normę w jednym przedszkolu istnieje możliwość automatycznego przyjęcia dziecka do przedszkola wskazanego na drugiej lub trzeciej preferencji.
ZASADY REKRUTACJI
Dziecko sześcioletnie, na wniosek rodziców, może rozpocząć naukę w klasie I szkoły podstawowej.
2. Włączenie się w rekrutację musi nastąpić pomiędzy datą rozpoczęcia etapu składania wniosków o przyjęcie, a datą zakończenia tego etapu, jednak data i godzina:
- wprowadzenia danych dziecka do systemu informatycznego,
- wydrukowania wniosku,
- złożenia wniosku w przedszkolu,
- zatwierdzenia wniosku,
nie mają wpływu na kolejność przyjęć dzieci.
3. Informacje ogólne
- W postępowaniu rekrutacyjnym biorą udział dzieci zamieszkałe w Gminie Dębica
dzieci 3-4-5-6 letnie), oraz dzieci, którym odroczono obowiązek szkolny
- Rodzice/prawni opiekunowie dzieci zamieszkałych poza Gminą Dębica mogą ubiegać sięo przyjęcie dziecka w postępowaniu uzupełniającym, jeżeli przedszkole będzie dysponowało wolnymi miejscami.
- Dzieci 2,5 letnie nie biorą udziału w I etapie rekrutacji. Wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola będą rozpatrywane w postępowaniu uzupełniającym, jeżeli przedszkole będzie dysponowało wolnymi miejscami.
- Postępowanie rekrutacyjne prowadzi komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora przedszkola.
- Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest w terminach określonych w harmonogramie.
- Organizacja oddziałów przedszkolnych (jednorodnych wiekowo lub mieszanych) uzależniona jest od liczby i wieku dzieci kontynuujących edukację przedszkolnąi przyjętych w rekrutacji.
5. Prowadzenie postępowania rekrutacyjnego
a) Postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca prowadzi się na wniosek rodziców/prawnych opiekunów dziecka.
b) Wniosek należy złożyć tylko w przedszkolu wskazanym na I miejscu listy preferencji (lista wybranych przedszkoli i grup według kolejności preferencji).
c) We wniosku o przyjęcie rodzice/prawni opiekunowie wskazują wybrane przedszkola (według swoich preferencji) w porządku od najbardziej do najmniej preferowanego. Przedszkole wskazane na pierwszej pozycji we wniosku o przyjęcie nazywane jest przedszkolem pierwszego wyboru.
d) Rodzice/prawni opiekunowie, którzy korzystają z komputera i Internetu:
- wypełnią w systemie informatycznym wniosek o przyjęcie dziecka,
- drukują wypełniony wniosek i po podpisaniu, składają go w przedszkolu pierwszego wyboru.
e) Rodzice/prawni opiekunowie, którzy nie korzystają z komputera i Internetu:
- pobierają wniosek w dowolnym przedszkolu,
- wypełniają go odręcznie i po podpisaniu składają w przedszkolu pierwszego wyboru,
- informacje zawarte we wniosku wprowadza do systemu informatycznego wprowadza dyrektor przedszkola lub upoważniony pracownik.
f) Rodzice/prawni opiekunowie dzieci, które nie posiadają nr PESEL,
- pobierają wniosek w dowolnym przedszkolu,
- wypełniają go odręcznie i po podpisaniu składają w przedszkolu pierwszego wyboru,
- informacje zawarte we wniosku wprowadza do systemu informatycznego dyrektor przedszkola lub upoważniony pracownik.
g) Podpisy obojga rodziców/prawnych opiekunów dziecka są potwierdzeniem zgodności informacji zawartych we wniosku ze stanem faktycznym.
h) Za sprawdzenie i potwierdzenie zgodności informacji zawartych we wniosku z informacjami w systemie informatycznym oraz ewentualne wydanie rodzicom potwierdzenia przyjęcia wniosku odpowiedzialny jest dyrektor lub upoważniony pracownik przedszkola pierwszego wyboru.
7. Do wniosku o przyjęcie należy dołączyć dokumenty/oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów.
a) Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. (kryteria dodatkowe).
b) Kryteria podstawowe (ustawowe) wymagają udokumentowania – w przypadku udzielenia odpowiedzi TAK dla takiego kryterium, należy razem z Wnioskiem złożyć odpowiednie dokumenty.
c) Zaznaczenie we wniosku sformułowania „odmawiam odpowiedzi” nie będzie brane pod uwagę przy kwalifikowaniu dziecka do przedszkola.
8. Wniosek o przyjęcie dziecka rozpatruje komisja rekrutacyjna w przedszkolu wskazanym we wniosku.
- Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może:
- W tym celu Wójt Gminy Dębica:
- O wynikach weryfikacji oświadczeń Wójt Gminy Dębica informuje przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
- W przypadku braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia kryterium, którego spełnianie nie zostało potwierdzone.
- Na podstawie spełnianych przez kandydata kryteriów kwalifikacyjnych komisja ustala kolejność przyjęć:
- Wyniki postępowania rekrutacyjnego komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości w formie listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanychdo przyjęcia.
- Rodzice/prawni opiekunowie dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia składają pisemne potwierdzenie woli zapisu w przedszkolu, do którego dziecko zostało zakwalifikowane.
- Komisja rekrutacyjna przyjmuje dziecko do przedszkola, jeżeli zostało zakwalifikowane do przyjęcia i rodzice potwierdzili wolę zapisu i podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola.
- Rodzice/prawni opiekunowie dzieci, które nie zostały przyjęte, mogą:
Na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola służy skarga do sądu administracyjnego.