Logo VULCAN - Razem dla lepszej oświaty
Nabór do przedszkoli - Miasto Świdnik

Zasady naboru

ZASADY ORAZ TERMINY PROWADZENIA POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO

NA ROK SZKOLNY 2025/2026

do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych
przez Gminę Miejską Świdnik

Spis treści:

I.       NABÓR DO PRZEDSZKOLI ORAZ ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH (informacje ogólne oraz zasady przyjęć),

II.     KONTYNUACJA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO,

III.   POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE – KRYTERIA REKRUTACYJNE,

IV.   TERMINY PRZEPROWADZANIA POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO I POSTĘPOWANIA UZUPEŁNIAJĄCEGO,

V.     INSTRUKCJA SKŁADANIA WNIOSKU ORAZ OŚWIADCZENIA POTWIERDZAJĄCEGO WOLĘ PRZYJĘCIA DZIECKA,

VI.   PROCEDURA ODWOŁAWCZA,

VII. WSKAZANIE INNEGO PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA/ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ.

Podstawa prawna:

1.     Rozdział 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r., poz. 737 ze zm.).

2.     Uchwała Nr LXVII/758/2023 Rady Miasta Świdnik z dnia 30 stycznia 2023 r. w sprawie ustalenia kryteriów wraz z liczbą punktów obowiązujących w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miejską Świdnik (Dz.U. Woj. Lub. z 2023r., poz. 773 i 7974 oraz z 2024r., poz. 6732).

3.     Uchwała Nr XXX/370/2020 Rady Miasta Świdnik z dnia 30 września 2020 r. w sprawie ustalenia planu sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miejską Świdnik (Dz. Urz. Woj. Lub. z 2020 r., poz. 4935).

4.     Zarządzenie OW Nr 13/2025 Burmistrza Miasta Świdnik z dnia 17.01.2025r. w sprawie ustalenia terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów na rok szkolny 2025/2026 do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych i do publicznych szkół podstawowych zmienione zarządzeniem Burmistrza Miasta Świdnik OW nr 14/2025 z dnia 23.01.2025 roku.

 

I. NABÓR DO PRZEDSZKOLI ORAZ ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH (informacje ogólne oraz zasady przyjęć)

 

W bieżącym roku rekrutacja do przedszkoli publicznych oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych będzie wspomagana systemem elektronicznym „Nabór Przedszkola” firmy VULCAN. Taki sposób zapewnia obiektywny i całkowicie bezpieczny nabór na wszystkich etapach.

Przedszkola i oddziały przedszkolne w  szkołach podstawowych zapewniają bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę przez 5 godzin dziennie. Pozostałe godziny są odpłatne dla rodziców – na zasadach określonych w Uchwale Nr X/149/2019 Rady Miasta Świdnik z dnia 27 czerwca 2019r. w sprawie określenia opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w Gminie Miejskiej Świdnik (Dz. U. Woj. Lub. z 2019, poz. 4110, z 2022r., poz. 5212, z 2023r. poz. 4450 oraz z 2024r., poz. 3417).

System elektroniczny daje możliwość pełnego wykorzystania miejsc w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, gdyż w przypadku liczby chętnych przekraczających dopuszczalną normę w jednym przedszkolu/oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej istnieje możliwość automatycznego przyjęcia dziecka do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej wskazanego na drugiej, trzeciej lub pozostałych preferencjach.

Rekrutacja do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych rozpocznie się 4 marca 2025 r. Gmina Miejska Świdnik przygotowała na zbliżający się rok szkolny 1 140 miejsc w przedszkolach publicznych oraz oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych.

Oferta obejmuje:

6 przedszkoli publicznych:

1.     Przedszkole nr 2 im. Marii Konopnickiej, ul. gen. L. Okulickiego 19, wchodzące w skład Zespołu Przedszkoli Nr 1 w Świdniku;

2.     Przedszkole nr 3 im. Jana Brzechwy, ul. Hotelowa 7, wchodzące w skład Zespołu Przedszkoli Nr 1 w Świdniku.;

3.     Przedszkole nr 4 im. Kaprala Niedźwiedzia Wojtka, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 1, wchodzące w skład Zespołu Przedszkoli Nr 2 w Świdniku;

4.     Przedszkole Integracyjne nr 5 im. Doroty Gellner, ul. gen. J. Hallera 11 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Świdniku;

5.     Przedszkole nr 6 im. Joanny Papuzińskiej, ul. Środkowa 2, wchodzące w skład Zespołu Przedszkoli Nr 2 w Świdniku;

6.     Przedszkole nr 7 im. Marii Kownackiej, ul. ks. kanonika Jana Hryniewicza 7 w Świdniku.

3 publiczne szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi:

1.     Oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki, ul. Mikołaja Kopernika 9a;

2.     Oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej nr 4 im. gen. Władysława Sikorskiego, wchodzącej w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, ul. Al. Wojska Polskiego 27;

3.     Oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej nr 5 im. Janusza Kusocińskiego, ul. Jarzębinowa 6.

 

W postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych (dalej przedszkoli) prowadzonych przez Gminę Miejską Świdnik biorą udział:

- dzieci urodzone w latach 2019– 2022;

- dzieci z rocznika 2018 i starsze, którym na podstawie opinii poradni psychologiczno–pedagogicznej odroczono spełnianie obowiązku szkolnego.

 

Postępowanie rekrutacyjne do przedszkoli prowadzonych przez Gminę Miejską Świdnik odbywa się na wolne miejsca oraz obejmuje dzieci zamieszkałe na terenie Gminy Miejskiej Świdnik.

 

UWAGA!

- Rodzice/prawni opiekunowie, którzy zamierzają w roku szkolnym 2025/2026 zapisać dziecko do innego przedszkola niż to, do którego dziecko dotychczas uczęszcza, biorą udział w rekrutacji na takich samych zasadach, jak dzieci zapisywane do przedszkola po raz pierwszy.

- Rodzice/prawni opiekunowie dzieci z rocznika 2023, które ukończą 2,5 roku na dzień 1 września 2025 roku, mogą starać się o przyjęcie ich do przedszkoli w postępowaniu uzupełniającym, jeśli w przedszkolach będą wolne miejsca.

- Rodzice/prawni opiekunowie dzieci zamieszkujących poza Gminą Miejską Świdnik mogą ubiegać się o przyjęcie dzieci do przedszkoli prowadzonych przez Gminę Miejską Świdnik w postępowaniu uzupełniającym, jeśli w przedszkolach będą wolne miejsca.

 

II. KONTYNUACJA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO

 

Dzieci kontynuujące edukację przedszkolną w dotychczasowym przedszkolu/oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej nie biorą udziału w rekrutacji. Rodzice/opiekunowie prawni składają jedynie deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2025/2026.

Deklarację o kontynuowaniu przez dziecko wychowania przedszkolnego rodzice/opiekunowie prawni składają w terminie od 25 lutego 2025r. do 3 marca 2025r., w jeden z niżej wymienionych sposobów:

·       papierowo 

- wypełnioną i podpisaną deklarację rodzice/opiekunowie prawni składają w przedszkolu lub szkole podstawowej, w której znajduje się oddział przedszkolny, do którego dziecko obecnie uczęszcza;

·       elektronicznie

- wypełnioną i podpisaną kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP deklarację rodzice/opiekunowie prawni przesyłają do przedszkola lub szkoły podstawowej, w której znajduje się oddział przedszkolny, do którego dziecko obecnie uczęszcza.

 

Wzór deklaracji o kontynuowaniu przez dziecko wychowania przedszkolnego dostępny jest na stronie internetowej oraz w siedzibie przedszkola lub szkoły podstawowej, w której znajduje się oddział przedszkolny, do którego dziecko obecnie uczęszcza.

 

III. POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE – KRYTERIA REKRUTACYJNE

 

Kandydaci biorący udział w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2025/2026 do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miejską Świdnik, przyjmowani są na podstawie liczby uzyskanych punktów w zależności od spełnianych kryteriów. Kolejność zgłoszeń nie ma wpływu na przyjęcie kandydata do przedszkola.

 

I ETAP REKRUTACYJNY

Na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego – zgodnie z art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r., poz. 737 ze zm.) brane są pod uwagę łącznie następujące kryteria:

1.     Wielodzietność rodziny kandydata;

2.     Niepełnosprawność kandydata;

3.     Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;

4.     Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;

5.     Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;

6.     Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;

7.     Objęcie kandydata pieczą zastępczą.

Wskazane kryteria mają, jednakową wartość, po 100 punktów każde.

Dokumenty niezbędne do potwierdzenia ww. kryteriów :

1.     Kryterium nr 1 - oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego o wielodzietności rodziny kandydata;

2.     Kryterium nr  2, 3, 4 i 5 - kopia orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44 ze zm.);

3.     Kryterium nr 6 - kopia prawomocnego wyroku sądu rodzinnego orzekającego rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem;

4.     Kryterium nr  7 - kopia dokumentu poświadczającego objęcie dziecka pieczą zastępczą, zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r., o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2025 r. poz. 49).

 

Kopie dokumentów winny być poświadczone za zgodność z oryginałem przez rodzica/opiekuna kandydata, natomiast oświadczenia złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

II ETAP REKRUTACYJNY

W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu placówka nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę kryteria określone w Uchwale Nr LXVII/758/2023 Rady Miasta Świdnik z dnia 30 stycznia 2023 r. w sprawie ustalenia kryteriów wraz z liczbą punktów obowiązujących w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miejską Świdnik (Dz.U. Woj. Lub. z 2023r., poz. 773 i 7974 oraz z 2024r., poz. 6732).

 

Kryteria brane pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych:

1.     Rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych, za ubiegły rok, według miejsca zamieszkania na terenie Świdnika:

1)     przez obojga rodziców/opiekunów  prawnych dziecka lub rodzica/opiekuna prawnego samotnie wychowującego dziecko – 40 punktów,

2)     przez jednego z obojga rodziców/opiekunów prawnych - 20 punktów;

2.     Praca zawodowa lub pobieranie nauki w systemie dziennym:

1)     przez obojga rodziców/opiekunów prawnych dziecka lub rodzica/opiekuna prawnego samotnie wychowującego dziecko  – 12 punktów,

2)     jednego z obojga rodziców/opiekunów prawnych - 6 punktów;

3.     Uczęszczanie lub ubieganie się o przyjęcie rodzeństwa kandydata w roku szkolnym, na który prowadzona jest rekrutacja, do tego samego przedszkola lub żłobka znajdującego się w budynku przedszkola, do szkoły w budynku której funkcjonują oddziały przedszkolne lub do zespołu szkolno-przedszkolnego, do których kandydat ubiega się o przyjęcie  – 5 punktów;

4.     Uczęszczanie dziecka do żłobka znajdującego się w budynku przedszkola – 5 punktów;

5.     Określenie we wniosku przedszkola bądź oddziału przedszkolnego przeprowadzającego rekrutację jako placówki pierwszego wyboru – 10 punktów;

6.     Dochód na osobę w rodzinie dziecka:

1)     w przypadku dochodu w wysokości mniejszej lub równej 100% kwoty, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych - kandydat uzyska 1 punkt,

2)     w przypadku dochodu w wysokości przekraczającej 100% kwoty, o której mowa w lit. a, liczbę punktów oblicza się wg wzoru:

UWAGA!

Kryterium dochodu jest najmniej punktowanym kryterium, jednak szczególnie istotnym w sytuacji, gdy grupa kandydatów ubiegających się o przyjęcie  do danego przedszkola uzyska tyle samo punktów za pozostałe kryteria.

Szczegółowe informacje określające dochód oraz sposób jego wyliczania znajdują się pod linkiem:

https://umswidnik.bip.lubelskie.pl/index.php?id=721&action=details&document_id=2123727

Rodzice/prawni opiekunowie, którzy nie zechcą skorzystać z tego kryterium, nie muszą składać oświadczenia o wysokości dochodu na osobę w rodzinie. Brak oświadczenia będzie równoznaczny z uzyskaniem 0 pkt za to kryterium.

Dokumenty niezbędne do potwierdzenia ww. kryteriów:

1.     Kryterium nr 1 -

1)     w przypadku osobistego złożenia zeznania podatkowego - kopia pierwszej strony zeznania podatkowego wraz z datą wpływu do urzędu skarbowego lub z zaświadczeniem urzędu skarbowego potwierdzającym fakt złożenia zeznania;

2)     w przypadku złożenie zeznania podatkowego pocztą tradycyjną - kopia pierwszej strony zeznania podatkowego oraz zwrotne potwierdzenie odbioru z datą wpływu do urzędu skarbowego lub zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające fakt złożenia zeznania;

3)     w przypadku elektronicznego złożenia zeznania podatkowego - kopia pierwszej strony zeznania podatkowego oraz urzędowe poświadczenia odbioru wydane przez elektroniczną skrzynkę podawczą systemu teleinformatycznego administracji podatkowej (UPO);

2.     Kryterium nr 2 - oświadczenie dotyczące pracy zawodowej rodziców/opiekunów prawnych lub pobieranie przez rodziców/opiekunów dziecka nauki  w systemie dziennym;

3.     Kryterium nr 3 - oświadczenie dotyczące uczęszczania lub ubiegania się o przyjęcie rodzeństwa kandydata w roku szkolnym, na który prowadzona jest rekrutacja, do tego samego przedszkola lub żłobka znajdującego się w budynku przedszkola, do szkoły w budynku której funkcjonują oddziały przedszkolne lub do zespołu szkolno-przedszkolnego, do których kandydat ubiega się o przyjęcie;

4.     Kryterium nr 4 - oświadczenie o uczęszczaniu dziecka do żłobka znajdującego się w budynku przedszkola;

5.     Kryterium nr 6 - oświadczenie o dochodzie na osobę w rodzinie kandydata.

Kopie dokumentów winny być poświadczone za zgodność z oryginałem przez rodzica/opiekuna kandydata, natomiast oświadczenia złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

 

UWAGA!   

Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać od wnioskodawcy dostarczenia dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach dołączonych do wniosku lub może zwrócić się do Burmistrza Miasta Świdnik o potwierdzenie tych okoliczności (art. 150 ust 7 ustawy prawo oświatowe). Zgodnie z art. 150 ust. 8-10 ustawy Prawo oświatowe Burmistrz lub upoważniony przez niego dyrektor centrum usług społecznych, kierownik innej jednostki organizacyjnej gminy lub inna osoba upoważniona na wniosek dyrektora CUS lub kierownika innej jednostki organizacyjnej gminy, w celu potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniach korzysta z informacji, które zna z urzędu, lub może wystąpić do innych instytucji publicznych o ich udzielenie. Oświadczenie o samotnym wychowywaniu może zostać zweryfikowane w drodze wywiadu przeprowadzonego zgodnie z ustawą z dnia 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz.U. z 2024r., poz. 1576).

IV. TERMINY PRZEPROWADZANIA POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO I POSTĘPOWANIA UZUPEŁNIAJĄCEGO

 

Lp.

 Rodzaj czynności

Postępowanie rekrutacyjne

Postępowanie uzupełniające

1

Złożenie wniosku przy pomocy systemu elektronicznego „Nabór Przedszkola” firmy VULCAN, o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym

od 04.03.2025 r.

do 21.03.2025 r.

od 26.05.2025 r.

do 06.06.2025 r.

2

Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do danego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej oraz dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym

od 24.03.2025 r.

do 11.04.2025 r.

od 09.06.2025 r.

do 20.06.2025 r.

3

Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych

14.04.2025 r.

23.06.2025 r.

4

Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci oświadczenia

od 14.04.2025 r.

do 22.04.2025 r.

od 23.06.2025 r.

do 27.06.2025 r.

5

Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych

23.04.2025 r.

30.06.2025 r.

 

V. INSTRUKCJA SKŁADANIA WNIOSKU ORAZ

OŚWIADCZENIA POTWIERDZAJACEGO WOLĘ PRZYJĘCIA DZIECKA

 

Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest na wniosek rodzica/opiekuna prawnego. 

Aby uczestniczyć w rekrutacji dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej należy w terminie rekrutacji, tj. od 4 marca 2025r. od godz. 8:00 do dnia 21 marca 2025r. do godz. 13:00:

Widoczny będzie tam panel programu rekrutacyjnego. Proces wprowadzania wniosku należy rozpocząć klikając w zakładkę „zgłoś kandydaturę”. Następnie, postępując zgodnie ze wskazówkami podanymi w programie należy uzupełnić wniosek o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, wraz z załącznikami.

Osoby, które nie mają dostępu do internetu lub będą mieć kłopoty w korzystaniu z systemu, otrzymają pomoc w każdym przedszkolu/szkole z oddziałem przedszkolnym.

Login i hasło tworzy się podczas pierwszego wypełniania wniosku.

Wniosek może być złożony do nie więcej niż 5 wybranych przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Rodzice/prawni opiekunowie dzieci objętych obowiązkiem szkolnym (tj. urodzonych w 2018 r. i starszych)  winni dołączyć do wniosku o przyjęcie kandydata do przedszkola decyzję dyrektora obwodowej szkoły podstawowej o odroczeniu realizacji obowiązku szkolnego.

UWAGA!

We wniosku należy podać adres zamieszkania, a nie adres zameldowania.

Po zakwalifikowaniu dziecka do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej rodzic/opiekun prawny składa w placówce, do której dziecko zostało zakwalifikowane oświadczenie potwierdzające wolę przyjęcia kandydata. Termin składania oświadczenia - od 14 kwietnia 2025r. od godz. 10:00 do 22 kwietnia 2025r. do godz. 13:00.

Sposób składania wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej oraz oświadczenia potwierdzającego wolę przyjęcia:

 

1.     Elektronicznie - osoby posiadające podpis kwalifikowany lub profil zaufany

1)     wypełniony i podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP wniosek, zawierający elektroniczne kopie dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów wskazanych we wniosku, rodzic/opiekun prawny przesyła do przedszkola lub szkoły podstawowej w przypadku wyboru oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, określonego we wniosku jako pierwszy wybór;

2)     wypełnione i podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP oświadczenie potwierdzające wolę przyjęcia kandydata, rodzic/opiekun prawny przesyła do przedszkola lub szkoły podstawowej w przypadku wyboru oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, do którego dziecko zostało zakwalifikowane w wyniku postępowania rekrutacyjnego.

 

W takim przypadku niezbędne są podpisy kwalifikowane obojga rodziców/opiekunów prawnych. W przypadku rodzica/opiekuna samotnie wychowującego dziecko wymagany jest wyłącznie jego podpis.

 

2.     Papierowo - osoby nie mające możliwości podpisania wniosku w formie elektronicznej

1)     wypełniony elektronicznie wniosek, a następnie wydrukowany i podpisany, wraz z dokumentami i oświadczeniami potwierdzającymi spełnianie kryteriów rodzic/opiekun prawny składa w przedszkolu lub szkole podstawowej w przypadku wyboru oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, określonym we wniosku jako pierwszy wybór;

2)     wydrukowane i podpisane oświadczenie potwierdzające wolę przyjęcia kandydata, rodzic/opiekun prawny składa w przedszkolu lub szkole podstawowej w przypadku wyboru oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, do którego dziecko zostało zakwalifikowane w wyniku postępowania rekrutacyjnego.

 

VI. PROCEDURA ODWOŁAWCZA – art. 158 ust. 6-9 ustawy Prawo oświatowe

 

1.     W terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości  listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic/opiekun prawny kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danego publicznego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej.

2.     Komisja rekrutacyjna sporządza i wydaje uzasadnienia odmowy przyjęcia w terminie 3 dni od dnia złożenia przez rodzica/opiekuna prawnego wniosku o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia.

3.     Rodzic/opiekun prawny kandydata może złożyć do dyrektora przedszkola lub szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, wyrażonego w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia, w terminie 3 dni od terminu otrzymania pisemnego uzasadnienia odmowy przyjęcia.

4.     Dyrektor publicznego przedszkola lub szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, wyrażonego w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia, w terminie 3 dni od dnia złożenia przez rodzica/opiekuna prawnego odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej. Na rozstrzygnięcie dyrektora danego przedszkola lub szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.

VII. WSKAZANIE INNEGO PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA/ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ – art. 31 ust. 10 ustawy Prawo oświatowe

 

W przypadku nieprzyjęcia dziecka do żadnego z wybranych przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej burmistrz pisemnie, nie później niż przed rozpoczęciem postępowania uzupełniającego, wskaże rodzicom inne publiczne przedszkole, oddział przedszkolny w publicznej szkole podstawowej, które mogą przyjąć dziecko.